UKRYTE PRZYCZYNY CHORÓB – Hamid Montakab
Wewnętrzne przyczyny choroby
Zdrowie to nie tylko stan fizycznego czy fizjologicznego balansu, ale także, a może nawet co ważniejsze, zdrowie to dobrostan psychologiczny i emocjonalny.
Z perspektywy Chińskiej Medycyny, zdrowie jest definiowane jako stan harmonii pomiędzy Yin i Yang. Owa równowaga jest relatywnym stanem u każdej osoby. Natomiast utrata równowagi pomiędzy Yin i Yang powoduje chorobę.
Sztuką praktykowania Medycyny Chińskiej jest przede wszystkim zapobieganie chorobom. A kiedy patologia już się zamanifestuje istotnym jest, aby znać prawdziwą przyczynę choroby, czasem ukrytą niczym korzeń.
Od czasów dynastii Song (około X w. ) przyczyny chorób rozpatrywano dzieląc je na trzy grupy:
Przyczyny Zewnętrzne: W ich zakres wchodzą te związane z czynnikami pogodowymi: Zimno, Wiatr, Gorąco, Wilgoć i Suchość. To zarówno ekstrema pogodowe jak i szkodliwe ich połączenia takie jak Zimny Wiatr czy Zimna Wilgoć itd. Oczywiście, poza sytuacjami ekstremalnymi, zewnętrze może stać się przyczyną choroby tylko wtedy jeśli czyjś wewnętrzny balans zostanie uprzednio zachwiany.
Przyczyny Wewnętrzne: Emocje czy raczej psychologiczno-emocjonalne profile i stany emocjonalne są fundamentalnymi wewnętrznymi przyczynami nierównowagi. Klasyczne teksty wielokrotnie podkreślają stwierdzenie: Wszystkie choroby mają swe źródło w Shen, Ling Shu, rozdz. 8
Przyczyny Pół Wewnętrzne – Pół Zewnętrzne, które są też klasyfikowane jako przyczyny mieszane. W ich zakres wchodzi konstytucja, dieta, styl życia, przeżyte traumy i infekcje, napotkane trucizny i napromieniowania, wpływy geomagnetyczne oraz szkodliwe duchy (wpływy umysłowe, org. spirits)
Co więcej chiński model medyczny człowieka podkreśla dwie rzeczy:
- Człowiek jest kompletną jednostką i nie ma rozdzielenia pomiędzy umysłem a ciałem. To implikuje, że nasze myśli i emocje są odzwierciedleniem naszych energetycznych i narządowych funkcji fizjologicznych i na odwrót.
- Człowiek jest integralną częścią świata w którym żyje. Profil psychologiczny każdej osoby zależy nie tylko od konstytuującej go odziedziczonej genetyki, ale – co może nawet ważniejsze – od wpływu środowiska. Nasz ogólny stan zdrowia jest znacznie częściej skutkiem naszej interakcji ze światem zewnętrznym. A interakcja ta jest w dużej mierze rezultatem funkcjonowania psychiki oraz systemu przekonań. To co uznajemy za rzeczywistość, prawdę czy fakt ma głęboki wpływ na to jak doświadczamy świata i jak na niego reagujemy.
To już najwyższy czas dla nas, praktyków medycyny chińskiej, aby zacząć stosować te wyjątkowe, fundamentalne zasady, które były przekazywane przez wieki:
Najważniejsza w leczeniu pacjenta jest praca z umysłem
Zhang Jiebin
New-age’owe koncepcje oraz współczesne odkrycia naukowe ostatnich kilku dekad pokrywają się z tradycyjnymi chińskimi naukami, że przyczyna wszystkich chorób tkwi w umyśle i że właśnie poprzez pracę z umysłem możemy uleczyć osobę.
Niestety, według nowoczesnej TMC (Tradycyjnej Medycynie Chińskiej) nawet jeśli podejrzewamy, że dana patologia ma swoje źródło w profilu psycho-emocjonalnym pacjenta, wciąż podążamy za Zachodnim modelem lecząc widoczne przyczyny, czyli równoważąc Yin i Yang albo Qi i Krew w celu harmonizowania psychiki. Faktycznie, dużo łatwiej jest radzić sobie z „gałęziami” niż prawdziwym „korzeniem” patologii. Czy to dlatego, że nie mamy niezbędnych narzędzi, aby radzić sobie z umysłem i systemem przekonań, czy też sami nie mamy wystarczających doświadczeń w pracy z własną psychiką. Jeśli sami nie poznaliśmy jak to jest pływać w ciemnych wodach psyche, jakże możemy pomóc w tym innym?
Klasyczna Medycyna Chińska (KMC) oferuje nam wiele narzędzi spośród których możemy wybierać. A jednak, pomimo tego, zwykle pozostajemy w podejściu odnoszącym się do tego, co na zewnątrz.
Ważnym chińskim medycznym paradygmatem jest to, że Qi podąża za Shen. Innymi słowy umysł i psychika mają wpływ na procesy psychologiczne i zjawiska zewnętrzne.
Dlatego, aby zrozumieć „ukryte przyczyny choroby”, musimy zagłębić się w pierwszej kolejności w:
- Konstrukt umysłu i psychiki, który Chińska Medycyna zawarła w terminie Shen.
- Rolę i energetyczny wpływ emocji.
- Znaczenie „Systemu Przekonań”, po części wynikającego z konstytucji i temperamentu danej osoby, a po części jako odzwierciedlenia warunków środowiskowych w których żyje. W ostatecznym rozrachunku wszystkie choroby mają swoje pochodzenie w psychice, zgodnie z taoistycznymi czy buddyjskimi wierzeniami, nawet zewnętrzne wydarzenia jak wypadki są częścią życiowej ścieżki danej osoby. Praca z umysłem może nie zapobiec wypadkowi, ale z pewnością zmieni to jak go doświadczymy.
W leczeniu głębszych przyczyn choroby trzeba połączyć kilka metod terapeutycznych, akupunkturę w powiązaniu z psychoterapią ( jako pracą z umysłem).
Ważnym jest, aby podkreślić, że kanały akupunkturowe nie tyko przewodzą Krew i Qi do różnych części ciała, ale także umożliwiają wymianę ze światem zewnętrznym.
W dodatku kanały “nadzwyczajne” synchronizują rozwój fizyczny z psychologiczno-duchowym.
Większość punktów akupunkturowych ma wiele sfer działania – nie tylko energetyczną, ale także psycho-emocjonalną, a nawet duchową. Zatem akupunktura może być stosowana w połączeniu z różnymi technikami psychoterapii ułatwiając i wzmacniając proces leczenia.
W praktyce klinicznej, strategie terapeutyczne są wybierane zgodnie z konstytucją danej osoby, temperamentem i psychologiczno-emocjonalnym profilem a następnie dostosowane do obecnej sytuacji w życiu.
———————
Autorem artykułu jest dr Hamid Montakab
Hamid David Montakab jest absolwentem Wyższej Szkoły Medycznej w Paryżu, gdzie odbył rezydenturę w klinice chirurgii. Zdobył również 3-letnie wykształcenie z akupunktury a następnie dodatkowe kształcenie kliniczne w Chinach. Praktykował przez 5 lat w Ameryce, uzyskując certyfikat NCCA oraz stopień ziołolecznictwa chińskiego. W 1986 założył Akademię Chińskich Healing Arts w Szwajcarii.
Ze swoim doświadczeniem we wschodnich i zachodnich praktykach medycznych oraz poprzez praktykę medycyny chińskiej w Europie, Chinach i Ameryce, przekazuje swoim uczniom swoją ogromna wiedzę i doświadczenie zarówno z dziedziny Tradycyjnej jak i Klasycznej Medycyny Chińskiej.
Najbliższe szkolenie z Hamidem Montakab “Umysł i emocje. Chińska wizja na pracę umysłu” odbędzie się 28 września 2019